Menu Zamknij

Jak ciąć wykładziny gumowe

jak ciąć wykładzinę gumową

Wielu naszych klientów pyta nas czy mogą samodzielnie ciąć wykładziny gumowe w rolce, które kupują w naszej firmie. Oczywiście jest taka możliwość. Jednak aby zrobić to dobrze i bezpiecznie należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Dodatkowo samodzielne cięcie wykładzin możliwe jest tylko w przypadku gumy o określonej grubości. Grube wykładziny lepiej jest dociąć w profesjonalnej firmie, która dysponuje odpowiednimi maszynami.

Cięcie wykładzin gumowych na wymiar z wykorzystaniem podstawowych narzędzi nie gwarantuje wysokiej precyzji. Należy mieć to na uwadze. W przypadku wykładziny do garażu czy wykładziny do windy może to mieć mniejsze znaczenie. Jednak w miejscach takich jak wejścia do budynku samodzielne wycinanie może nie dać zamierzonego efektu.

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek jak ciąć wykładziny gumowe. Mamy nadzieję, że ułatwią Państwu docinanie mniejszych formatek gumowych.

Przygotuj nóż do cięcia gumy

nóż do cięcia gumy

Aby bezpiecznie, szybko i sprawnie przeciąć wykładziny gumowe ryflowane lub wykładziny molet krążkowy należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

Podstawowa kwestia to z całą pewnością noże do cięcia gumy. W przypadku cięcia małej ilości wykładzin wystarczy aby nóż był odpowiednio ostry. Pomocne jest również to aby ostrze było odpowiednio grube. Dzięki temu nie będzie się wyginało podczas cięcia.

Pomocne mogą być również rękawiczki oraz długa listwa lub inny przedmiot, wzdłuż którego będzie można ciąć gumę.

Posadzka do wycinania wykładzin gumowych

Wybierz odpowiednią powierzchnię do cięcia. Istnieje prawdopodobieństwo, że nóż może porysować podłogę pod wykładziną, gdy przetnie grubą gumę. Z tego powodu dobrze jest umieścić materiały w miejscu, gdzie drobne uszkodzenia nie będą zauważalne.

Przed cięciem można również na posadzkę położyć jakieś zabezpieczenie. Może to być na przykład plandeka, karton czy płyta OSB. W ten sposób unikniemy problemów z zarysowaniem posadzki. Ważne aby posadzka była równa i czysta.

posadzka do cięcia gumy

Wykładzina gumowa szerokość i długość

wykładzina gumowa rozmiar

Wykładziny gumowe ryflowane i moletowane posiadają odpowiednią fakturę, która umożliwia cięcie według określonego schematu. Jednak aby wykładzina gumowa cięta na wymiar posiadała precyzyjne rozmiaru należy wymierzyć format z odpowiednią dokładnością.

W tym celu pomocna będzie odpowiednia miara oraz kreda lub ołówka za pomocą, którego można oznaczyć na wykładzinie obszar jaki ma być wycięty. Dzięki temu łatwiej można zobaczyć linie cięcia.

Cięcie wykładziny gumowej na wymiar

Po zmierzeniu dokładnego wymiaru oraz oznaczeniu linii cięcia przesuń czubek noża wzdłuż linii aby naciąć płytki rowek w gumie. W kolejnych ruchach powtarzaj tę czynność, aż do pełnego przecięcia wykładziny.

Wykładziny gumowe są dość tępe ułatwieniem w wycinaniu formatów na wymiar jest zanurzenie noża w wodzie z mydłem. To ułatwia przesuwanie go w linii prostej. Przy większej ilości cięć może zaistnieć potrzeba wymiany ostrza lub naostrzenia noża.

cięcie wykładziny gumowej na wymiar

Od początku 2021 roku mamy bardzo dużo różnorodnych realizacji dzięki czemu zdobyliśmy niezbędne doświadczenie, które wynika z informacji przekazanych od naszych klientów. W kolejnym artykule zaprezentujemy sposoby na to jak ułożyć wykładziny gumowe. Zapraszamy