Menu Zamknij

Jakie są zalety i wady gumy silikonowej ?

płyta silikonowa

Silikon to syntetyczny polimer, który wytwarzany jest z pierwiastka chemicznego krzemu. Chociaż silikon i krzem brzmią bardzo podobnie, są to dwa odrębne czynniki. Krzem jest surowym pierwiastkiem chemicznym, natomiast silikon jest materiałem gumowym. Związek między nimi polega na tym, że kauczuk silikonowy pochodzi głównie z krzemu wraz z wodorem, tlenem i węglem. Poniżej zaprezentuje kilka ważnych faktów na temat tej gumy, które moim zdaniem mogą mieć znaczenie przy wyborze tego materiału.

Aby wyprodukować kauczuk silikonowy, atomy krzemu muszą zostać wyizolowane ze związku dwutlenku krzemu, znanego jako krzemionka. Izolacja odbywa się poprzez podgrzanie dużej ilości kwarcu do temperatury nawet 1800°c. Po tym następuje wiele procesów, które pomagają stworzyć produkt końcowy, jakim jest guma silikonowa.

zalety płyt silikonowych

Zalety gumy silikonowej

Płyty silikonowe są jednym z najbardziej popularnych materiałów gumowych dla ogromnej liczby różnych branż. Dzieje się tak dlatego, że ma tak wiele niesamowitych zalet, które sprawiają, że jest to idealny materiał dla zróżnicowanej liczby zastosowań, od wytłoczek po części samochodowe. Moim zdaniem do największych zalet należą:

  • Odporność na ciepło – jedną z najważniejszych zalet gumy silikonowej jest jej zdolność do wytrzymywania ekstremalnych temperatur, zarówno wysokich, jak i niskich. Zakres temperatur, w jakich działa ten materiał, jest naprawdę niesamowity – w warunkach bardzo wysokich temperatur wytrzymuje i działa lepiej niż wszystkie inne polimery. Niektóre elementy gumy silikonowej mogą wytrzymać temperaturę do 305°c. Jego niesamowita zdolność do wytrzymywania takich temperatur pozwala materiałowi zachować swoją strukturę i właściwości w ogromnym zakresie temperatur. Oprócz zdolności do działania w wysokich temperaturach, zakres temperatur pozwala również na zachowanie elastyczności materiału w temperaturach tak niskich jak -70°c. Taki zakres działania w wysokich i niskich temperaturach jest bardzo rzadki i można go znaleźć tylko w gumach silikonowych.
  • Sterylność – kauczuk silikonowy jest bardzo często spotykany w produktach spożywczych i medycznych, a to dlatego, że ma on nieporowatą naturę, co oznacza, że nie będzie podatny na gromadzenie się bakterii. Sterylność i higiena są bardzo ważne w tych branżach, dlatego posiadanie najbardziej sterylnych i bezpiecznych materiałów jest niezwykle istotne. Istnieją również nanocząstki srebra, które można wtopić w silikon, a które mają właściwości antybakteryjne. Silikon jest również materiałem zatwierdzonym przez FDA, co oznacza, że został specjalnie opracowany, aby spełniać wymagania zarówno stowarzyszeń ds. żywności, jak i leków.
  • Wysoka wytrzymałość na rozciąganie – z wielu powodów guma silikonowa może być używana do znacznie większej liczby zastosowań niż silikony ogólnego przeznaczenia. Jednym z tych powodów jest fakt, że materiał ten został zaprojektowany tak, aby charakteryzował się znacznie lepszą wytrzymałością na wydłużenie i rozerwanie w porównaniu z gatunkiem ogólnego przeznaczenia. Pomaga to produktom, w których jest stosowany, być bardziej odpornym na ścieranie i zmęczenie. Z tego powodu jest on zazwyczaj używany w takich zastosowaniach jak wytłaczanie, formowanie i kalandrowanie. Wynika to z faktu, że wszystkie te zastosowania wiążą się z rozciąganiem i ponownym kształtowaniem materiału, więc wszelkie słabości w zakresie wytrzymałości na rozdarcie lub wydłużenia spowodują rozdarcie materiału.
  • Niska reaktywność chemiczna – w wielu zastosowaniach, w których obecne są chemikalia, często można spotkać się z gumą silikonową. Wynika to z niskiej reaktywności chemicznej silikonu. W przeciwieństwie do innych kauczuków, silikon nie posiada szkieletu z węgla na węgiel, lecz z tlenu na silikon. Oznacza to, że tam, gdzie inne gumy są podatne na uszkodzenia spowodowane przez ozon, chemikalia, ekstremalne ciepło i inne potencjalne przeszkody, guma silikonowa może je z łatwością wytrzymać.
  • Wszechstronność zastosowania – wszechstronność to jedna z największych zalet gumy silikonowej. Dzięki niezliczonym unikalnym zaletom materiał ten może być wykorzystywany w ogromnym zakresie zastosowań. Bardzo trudno jest znaleźć inne materiały o właściwościach silikonu, które mogą być wykorzystywane w tak różnych branżach i zastosowaniach. Jego zdolność do wytrzymywania zarówno ekstremalnego ciepła, jak i ekstremalnego zimna pozwala na stosowanie go w kilku różnych środowiskach. Wiele materiałów może często osiągać gorsze wyniki lub nawet nie osiągać ich w ogóle w trudnych warunkach, podczas gdy guma silikonowa może być poddawana działaniu różnych środowisk i nadal działać doskonale.

Cechy negatywne gumy silikonowej

Chociaż guma silikonowa ma ogromną liczbę zalet, jak większość materiałów ma również pewne wady. Z mojego doświadczenia wynika, że głównymi wadami gumy silikonowej są:

  • Wytrzymałość na rozerwanie – wytrzymałość na rozdarcie jest bardzo interesującą wadą gumy silikonowej, a to dlatego, że może być również jej zaletą. Guma silikonowa, która ma imponującą wytrzymałość na rozerwanie jest nazywana gumą silikonową o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie. Jest to zupełnie inny gatunek niż przeciętna guma silikonowa ogólnego przeznaczenia. Guma silikonowa ogólnego przeznaczenia ma bardzo słabą wytrzymałość na rozerwanie. Dzieje się tak z powodu szkieletu siloksanowego (stosunek krzemu do tlenu). Podczas gdy ten szkielet oferuje wspaniałą stabilność i elastyczność, ma również bardzo słaby łańcuch i dlatego może być bardzo podatny na rozdarcia. Jednak guma silikonowa ogólnego zastosowania może być wzmocniona do gumy silikonowej o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie z dodatkiem innych składników. Z kolei kauczuk silikonowy o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie jest całkowitym przeciwieństwem, ponieważ jego wytrzymałość na rozerwanie jest niezwykle wysoka i jest zaprojektowany tak, aby mieć znacznie lepszą rozciągliwość.
  • Cena – największą wadą tego fenomenalnego materiału jest koszt. Jest on droższy niż większość innych gum dostępnych na rynku. Ale jak pokazaliśmy w tym artykule, dzieje się tak nie bez powodu. Z gumą silikonową otrzymujesz tak wiele unikalnych właściwości, z którymi inne gumy nie mogą konkurować. Chociaż początkowa inwestycja może być nieco wyższa niż w przypadku innych materiałów gumowych, zwrot z inwestycji będzie znacznie większy dzięki ich trwałości, długiemu okresowi użytkowania i wszystkim innym niesamowitym korzyściom, o których mówiliśmy.

Jak każdy materiał, silikon ma swoje wady. Jednak w przypadku gumy silikonowej można powiedzieć, że pozytywy przewyższają negatywy. Posiada on tak wiele unikalnych i fantastycznych właściwości i korzyści, które czynią go idealnym materiałem do wykorzystania w wielu różnych zastosowaniach.