Menu Zamknij

PORADNIK –  Jakie tworzywa wybrać do frezowania

poradnik frezowania

Frezowanie CNC to bardzo popularny proces obróbki tworzyw sztucznych. Jest możliwy przy pomocy innowacyjnych maszyn z CNC, które gwarantują pełną precyzję pracy i pozwalają wykonać nawet najbardziej skomplikowane zadania przy relatywnie niskim koszcie.

Obróbka tworzyw sztucznych to bardzo częsty sposób otrzymywania detali gotowych – przede wszystkim do konstrukcji maszyn do różnych branż – mechanika pojazdów, branży spożywczej, budowlanej, transportowej oraz medycznej. 

Jakie zalety ma frezowanie tworzyw?

Można śmiało powiedzieć, że mechaniczna obróbka CNC odmieniła rynek przemysłu i pozwoliła na ogromny rozwój wielu branż. Jakie zalety niesie za sobą frezowanie CNC?

  • szybkość produkcji – dzięki automatyzacji pracy możliwa jest produkcja dużej ilości elementów w krótszym czasie,
  • bezpieczeństwo pracy – jest zdecydowanie zwiększone, dzięki mechanizacji pracy nakład pracy człowieka jest minimalny,
  • niższe koszty produkcji – odpowiedni sprzęt pozwala na gwarancję niskiej tolerancji części, dzięki czemu nie marnujemy materiałów, ani czasu pracy,
  • duża precyzyjność części – automatyczne, zdecydowane ruchy maszyny pozwalają na idealne wykończenia powierzchni obrabianej,

Te i inne zalety frezowania CNC wpływają na jego stale wzrastającą popularność.

Rodzaje frezowania CNC tworzyw

Istnieje wiele rodzajów frezowania. Rozróżniamy je ze względu na poszczególne czynniki produkcji oraz odpowiednio dostosowujemy do aktualnego zamówienia.

Frezowanie dzielimy :

Ze względu na rozmieszczenie ostrzy wyróżniamy:

  • Frezowanie walcowe (obwodowe), które wytwarza jednocześnie 2 płaszczyzny.
  • Frezowanie czołowe, podczas którego oś frezu jest położona prostopadle do powierzchni obrobionej.
  • Frezowanie skośne, podczas którego oś frezu w stosunku do powierzchni obrobionej tworzy różny kąt od 0-90°C.

Ze względu na konstrukcję frezarki wyróżniamy:

  • Frezowanie pełne (trzystronne) – powstają aż 3 powierzchnie obrobione.
  • Frezowanie niepełne (dwustronne) – powstają 2 powierzchnie obrobione.
  • Frezowanie swobodne (jednostronne) – powstaje 1 powierzchnia obrobiona.

Ze względu na ruch frezarki wyróżniamy:

  • Frezowanie współbieżne, gdzie krawędź tnąca posuwa się zgodnie z posuwem materiału.
  • Frezowanie przeciwbieżne, gdzie krawędź tnąca porusza się przeciwnie do posuwu materiału.

Ile kosztuje frezowanie?

Każde zamówienie jest indywidualne i różni się od siebie, dlatego też trudno jest określić konkretną cenę ogólną tego procesu.

Podczas wyceny zamówienia należy brać pod uwagę rodzaj oraz obrabianego materiału, długość linii frezowania oraz wielkość zamówienia. Każde z tych czynników ma wpływ na końcowy koszt produkcji.

Przez konkretną wyceną zawsze przeprowadzamy wywiad z naszymi klientami w celu sprawdzenia ich potrzeb, stworzenia warunków i wymagań zamówienia oraz dostosowania wszystkich aspektów pod Państwa zastosowania.

Tworzywa, które można frezować 

Tworzywa sztuczne dają nam wiele możliwości. Ze względu na swoje zróżnicowane właściwości mogą służyć w wielu różnych miejscach przemysłu.

Najlepsze tworzywa do frezowania to :

Poliamid PA6 jest odporny na zużycie i uderzenia. Posiada wysoką stabilność wymiarową i jest bardzo łatwo obrabialny. Jest to tworzywo, które możemy dodatkowo modyfikować domieszkami, np. oleju, co zmienia jego właściwości na potrzeby konkretnego zastosowania.

Teflon PTFE jest tworzywem sztucznym o silnych właściwościach. Jest odporny na substancje chemiczne i działanie mechaniczne. Dodatkowo bardzo dobrze pracuje w niskich, jak i wysokich temperaturach i jest odporny na ogień. Posiada wysoką odporność na ścieranie.

Polietylen PE to tworzywo z niskim współczynnikiem tarcia. Posiada bardzo niską absorpcję wilgoci. Jest łatwy w obróbce. Należy pamiętać również, że posiada obojętność fizjologiczną, dzięki czemu jest dopuszczony do kontaktu z żywnością.

Poliacetal POM C posiada dobre właściwości dielektryczne oraz elektroizolacyjne. Jest bardzo wysoko stabilny wymiarowo przy niskiej absorpcji wody. Dodatkowo bardzo dobre właściwości ślizgowe, niski współczynnik tarcia.

PEEK posiada możliwość stałej pracy w temperaturze ok. + 260 st. C. Posiada wysoką stabilność termiczna oraz bardzo niską absorpcję wilgoci. Jest odporny na hydrolizę i związki chemiczne. Posiada doskonałe właściwości ślizgowe.

Tekstolit jest tworzywem, które ma pracy ciągłej w temperaturze ok. + 120 st. C. Jest bardzo wysoko stabilny wymiarowo przy dużych obciążeniach oraz wysokich temperaturach. Posiada niski współczynnik tarcia i jest łatwy w obróbce.

Jeśli posiadają Państwo jakiekolwiek pytania odnośnie zamówienia zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy z chęcią pomogą przy odpowiednim wyborze.


Autor artykułu

Nazywam się Marcin Budziński i od ponad 15 lat zajmuję się branżą tworzyw sztucznych, wyrobów gumowych oraz silikonowych.

Zapraszam do zadawania pytań. Służę pomocą w doborze tworzyw oraz elastomerów do konkretnego zastosowania oraz produkcji wyrobów na wymiar. Piszę dla Państwa również o obróbce skrawaniem tworzyw oraz produkcji uszczelek.

Zapraszam również do odwiedzenia portalu tworzywaiguma.pl gdzie dzielę się nowościami dotyczącymi rynku tworzyw, druku 3D oraz gumy.

sprzedaż tworzyw i gumy