Menu Zamknij

Tworzywa sztuczne trendy 2023 r

Tworzywa sztuczne

Tworzywa sztuczne w ostatnich latach stały się bardzo popularnym zamiennikiem wielu innych tradycyjnych materiałów. Ich udział w rynku systematycznie rośnie. Zmienia się także ich przeznaczenie. Wynika to wprost ze zwiększającej się świadomości konstruktorów i inżynierów oraz ciągłemu rozwojowi tworzyw.

Nowoczesne maszyny i urządzenia w zasadzie nie mogą być produkowane bez części z tworzyw sztucznych. Półwyroby takiej jak pręty, rury czy płyty z tworzyw sztucznych na stałe wpisały się jako półwyrób do obróbki skrawaniem w produkcji części maszyn i urządzeń. Na bazie naszych doświadczeń poniżej zamieszamy nasze przewidywania na nadchodzący rok. Prognoza rynku tworzyw sztucznych w roku 2023 dotyczy wyłącznie materiałów, które posiadamy w ciągłej sprzedaży.

Tworzywa sztuczne

Płyty, tuleje i wałki poliamidowe 2023 roku

Poliamid PA6 i produkowane z niego półwyroby nieprzerwanie od kilkunastu lat stanowią największy volumen produktów sprzedawanych na polskim rynku. Dotyczy to wszystkich dostępnych produktów, a więc mówimy tu o:

Co ciekawe w aktualnym roku odnotowaliśmy zauważalny wzrost sprzedaży wałków poliamidowych modyfikowanych olejem. Tworzywa samosmarowne ze względu na swoje właściwości zyskują na popularności. Poza tym nasi klienci coraz częściej zamiast pełnych prętów do dalszej obróbki wybierają tuleje PA6, które wymagają mniejszej ilości prądu oraz degradacji narzędzia w maszynie.

PROGNOZA – według naszych szacunków w nadchodzącym czasie nadal będzie rósł poziom sprzedaży tworzyw domieszkowanych środkiem smarnym, a cała grupa poliamidów obroni swoją dominującą pozycję nad resztą tworzyw.

Rury, płyty i wałki teflonowe 2023 roku

Teflon PTFE w odróżnieniu do naszych innych produktów doskonale sprawdza się w bardzo wymagających aplikacjach gdzie do właściwego działania niezbędna jest odporność na wysokie temperatury oraz środki chemiczne. W takich miejscach PTFE nie ma sobie równych. Nasza ocena odnosi się do :

PROGNOZA – Naszym zdaniem udział tworzyw z grupy PTFE będzie stanowił coraz większy volumen produktów dostarczanych na rynek. Wynika to ze wzrastającej rozpoznawalności tych tworzyw oraz większej znajomości korzyści jakie daje wykorzystanie teflonowych części maszyn w przemyśle. Sądzimy, że naturalna forma tego tworzywa zacznie tracić na znaczeniu, a produkty domieszkowane zwiększą swój udział w sprzedaży.

Rury, płyty i wałki z poliacetalu 2023 roku

Poliacetal POM C oraz jego modyfikacja POM H zyskują stale rosnącą rozpoznawalność. Wśród firm, które produkują z tego materiału wynika, że są to tworzywa dobre do obróbki skrawaniem zarówno na maszynach CNC jak i sterowanych tradycyjnie. Poliacetal dostępny jest w kolorze czarnym i białym, ale w przeważającej większości przypadków kolor biały jest najczęściej wybierany przez dostawców. Najpopularniejsze formaty to

PROGNOZA – w perspektywie średnio i długoterminowej przewidujemy wzrost sprzedaży tego tworzywa kosztem spadków sprzedaży półproduktów z grupy PA6. Wynika to z niewiele większej ceny poliacetalu w 2023 roku, a lepszymi właściwościami tego materiału.

Wałki i płyty z polietylenu 2023 rok

Wbrew mylnemu traktowaniu PE przez wielu ludzi te tworzywa doskonale sprawdzają się nie tylko w branży spożywczej, choć na pewno wykorzystanie tworzyw sztucznych w przetwórstwie żywności w roku 2023 będzie wzrastało wprost proporcjonalnie do wzrostu w innych branżach. To jednak półfabrykaty z PE mogą być obrabiane na części do maszyn i urządzeń pracujących także w innych gałęziach przemysłu. Nasza oferta to:

PROGNOZA – Według naszych projekcji polietylen do obróbki skrawaniem powinien cieszyć się w nadchodzącym roku niesłabnącą popularnością. Co ciekawe coraz popularniejsza staje się wersja REG, która obejmuje tworzywa produkowane z regranulatu.

Prognoza sprzedaży tworzyw w 2023 roku

Cały rynek tworzyw konstrukcyjnych pomimo ostatnio bardzo licznych zawirowań związanych z covid-19 oraz wojną na Ukrainie wydaje się zachowywać dość stabilnie. Dla wielu firm związanych z usługą jaką jest obróbka tworzyw dla automotive nadchodzący okres może wydawać się dość problematyczny. Jednak większość przedsiębiorstw pomimo niesprzyjających czynników makroekonomicznych, prognozuje stabilne zakupy na nadchodzący rok.

Nasza firma jako lider rynku określa swoją pozycję jako stabilną z prognozami rozwoju oraz wzrostu sprzedaży pomiędzy 10-14% rok do roku. W związku z tym naszym klientom możemy zapewnić ciągłość dostaw tworzyw konstrukcyjnych najwyższej jakości na tym samym poziomie jaki gwarantujemy od kilku lat.