Menu Zamknij

Uszczelki piankowe dla przemysłu

Uszczelka to element często nieodłączny do bezawaryjnej pracy maszyny. Na rynku obecnie istnieje już wiele jej rodzajów, dlatego dla każdego zastosowania można znaleźć produkt o dobrze dopasowanych właściwościach. Uszczelki różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z którego są tworzone, a co za tym idzie przeznaczeniem.

Uszczelki piankowe charakteryzują się wyjątkową odpornością na działanie wody, niskich i wysokich temperatur, a przy tym są niezwykle trwałe, zachowując swoje właściwości przez wiele lat, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzi się w wielu miejscach, np. branży przemysłowej czy mechanicznej.

uszczelki piankowe dla przemysłu

Co to są uszczelki piankowe?

Pianka jest materiałem, który z powodzeniem można wykorzystać do produkcji uszczelek z pianki. Istnieje jej kilka rodzajów, dla których można znaleźć różne przeznaczenie. Na jej korzyść wpływają takie cechy jak zdolność tłumienia drgań, amortyzacja, izolacja czy po prostu uszczelnienie.

Warto jednak pamiętać, że przed zakupem odpowiedniej uszczelki należy rozważyć kilka czynników, np. temperatura pracy, ciśnienie, obecność pary wodnej, promieniowania UV, ozonu oraz ewentualne media. Po przeanalizowaniu tych kluczowych aspektów zwiększa się prawdopodobieństwo wyboru idealnej uszczelki z pianki.

Jakie są rodzaje uszczelek z pianki?

Uszczelki z pianki nie odstają na rynku pod względem różnorodności, możemy wybierać w grubościach, twardości, gęstości czy kolorze w poszukiwaniu odpowiedniej uszczelki. Warto zastanowić się nad docelowym środowiskiem pracy i potrzebnymi właściwościami do zapewnienia bezpieczeństwa, źle dobrana uszczelka najczęściej doprowadzi do awarii maszyny, a więc stworzy niebezpieczeństwo.

Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów najczęściej używanych uszczelek piankowych, dodatkową możliwością jest produkcja na wymiar uszczelek z pianki dopasowanych do Państwa potrzeb.

Uszczelki piankowe otwarto-komórkowe i zamknięto-komórkowe

Znajomość różnic między rodzajami uszczelek z pianki pozwoli w przyszłości zminimalizować ryzyko złego wyboru.

Uszczelki piankowe otwartokomórkowe ze względu na swoją dobrą możliwość tłumienia drgań są najczęściej używane w miejscach, gdzie występują wstrząsy lub wibracje i potrzebne jest ich zminimalizowanie.

Uszczelki piankowe o zamkniętych komórkach są natomiast używane w miejscach narażonych na działania zmiennych warunków pogodowych. Są to zazwyczaj uszczelnienia stosowane na zewnątrz. Takie produkty muszą posiadać możliwość ochrony mechanizmu przed czynnikami atmosferycznymi.

Uszczelki z pianki poliuretanowej

To jeden z najpopularniejszych wyborów klientów, uszczelki z pianki poliuretanowej znajdziemy tak naprawdę wszędzie. Charakteryzują się dużą elastycznością, niskim poziomem odkształceń i dużą wytrzymałością na takie czynniki jak ścieranie i ściskanie oraz dobrą wytrzymałością na rozdzieranie. Pianka poliuretanowa na uszczelki ma otwarte komórki i jest elastyczna oraz lekka.

Uszczelki z pianki silikonowej

Pianka silikonowa może być wykorzystywana w nawet najbardziej wymagających warunkach ze względu na swoją strukturę, na rynku znajdziemy zarówno otwarto- jak i zamknięto-komórkowe pianki, nawet mieszanki obu typów. Piankowe uszczelki silikonowe można wykorzystywać do ochrony urządzeń przed wibracjami, w zewnętrznych obudowach uszczelniających, do ochrony urządzeń przed wstrząsami i wysoką temperaturą oraz na przykład w oprawach zewnętrznych.

Uszczelki z pianki polietylenowej

Piankowe uszczelki polietylenowe są zamknięto-komórkowe i występują w dwóch typach, tj. rozszerzona pianka polietylenowa, pianka z polietylenu usieciowanego. Dodatkowo rozróżnia się podział na piankę przewodzącą, antystatyczną, trudnopalną. Te uszczelnienia są odporne na wiele związków chemicznych, grzyby i pleśń. Są również mocne i wytrzymałe. Najczęściej dostępna jest w kolorze czarnym i białym, ale możliwe są również kolory niestandardowe na specjalne zamówienie. 

Taśma piankowa

Na rynku dostępne są również uszczelnienia taśmowe z pianki. Jest wiele miejsc w gałęziach przemysłu, gdzie bardziej praktyczna okazuje się właśnie taśma piankowa, która dzięki swojej elastyczności, lekkości zapewni wytrzymałe uszczelnienie. Jest niezwykle łatwa w zastosowaniu, zarówno montaż , jak i demontaż przebiega bez większych problemów.

Uszczelki z taśmy piankowej zastosowanie

Taśmy piankowe są bardzo uniwersalnym uszczelnieniem, które sprawdzi się w wielu miejscach, dlatego też cieszą się coraz większą popularnością. Na ich korzyść wpływa również fakt, że zapewniają długotrwałą, niezawodną ochronę. Dobrze poradzą sobie m.in z :

  • tłumieniem hałasu i wibracji,
  • zabezpieczaniem towarów,
  • uszczelnianiem elementów konstrukcyjnych.,
  • wypełnieniem szczelin i połączeń.

Przykładowo można spotkać je w :

  1. branży automotive – używają taśmy piankowej do mocowania paneli bocznych w samochodach o dużej wytrzymałości, które są narażone na znaczne zużycie,
  2. w przemyśle elektronicznym – wielu producentów wykorzystuje taśmy z pianki do uszczelniania komponentów,
  3. branży medycznej – używanie uszczelek piankowych do łączenia podzespołów urządzeń medycznych.

Sprzedaż uszczelek piankowych

Nasza firma zapewnia Państwu bogatą ofertę uszczelek z pianki, dodatkowo oferujemy uszczelki piankowe na wymiar. Dzięki konsultacji z naszymi doświadczonymi osobami, jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią uszczelkę dla Państwa potrzeb. Sprzedajemy uszczelki i dostarczamy je na terenie całej Polski, tak, aby każdy mógł skorzystać z naszych najwyższej jakości produktów. Zapraszamy do kontaktu.