Menu Zamknij

Uszczelki wykrawane – jaka jest ich cena?

Uszczelka to rodzaj uszczelnienia umieszczany w miejscu połączenia innych elementów w celu uzyskania szczelności. Często pełni kluczową rolę dla bezpieczeństwa pracy maszyny. Z mojego doświadczenia wynika, że pomimo często nie wysokiej ceny błędny dobór uszczelki zawsze skutkuje wysokimi kosztami usuwania potencjalnej awarii.

Istnieje wiele rodzajów uszczelek (np. uszczelki gumowe, grafitowe), stosowane są w różnych miejscach, które wymagają odpowiednich kształtów i rozmiarów. Aby spełnić Państwa oczekiwania, oferujemy produkcję uszczelek na wymiar.

Co wpływa na ostateczną cenę zamówienia? Skąd pochodzą niestandardowe koszty wyceny? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

uszczelki wykrawane

Jakie czynniki wpływają na cenę uszczelki wykrawanej?

Istnieje wiele różnic pomiędzy standardowymi projektami uszczelek, a produkcją na zamówienie. Należy pamiętać, że każdy czynnik może mniej lub bardziej znacząco wpłynąć na ostateczną cenę produkcji.

Wpływ na wycenę zamówienia ma przede wszystkim jego funkcjamateriałkonstrukcjarozmiar i tolerancje. Im bardziej złożony jest którykolwiek z tych czynników, tym trudniej jest go modyfikować, co zwiększa koszty. 

Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych czynników i przeanalizujmy, w jaki sposób są w stanie zwiększyć całkowity koszt poprzez dodatkowy czas pracy i materiały.

  • FUNKCJA USZCZELKI – niektóre uszczelki są znacznie bardziej skomplikowane niż standardowe projekty. Uszczelki mają różne kształty i rozmiary, ale złożone projekty z wykorzystaniem większej ilości elementów są trudniejsze do wyprodukowania, ponieważ mogą wymagać narzędzi o wąskiej tolerancji lub wolniejszego czasu pracy, co prowadzi do droższych produktów.
  • MATERIAŁ USZCZELKI – koszty materiałów stanowią 70-80% całkowitych kosztów. Materiały uszczelniające obejmują zarówno pianki ogólnego przeznaczenia, jak i tańsze, wysoce specjalistyczne materiały. Należy pamiętać, że każdy materiał różni się właściwościami. Jeżeli zależy nam na konkretnych cechach danej uszczelki (np. biorąc pod uwagę jej docelowe miejsce pracy), koszty mogą znacznie wzrosnąć.
  • ROZMIAR USZCZELKI – wycinanie pierścieni lub innych kształtów z otworami w środku powoduje marnowanie materiału. Uszczelki o większej średnicy skutkują większymi stratami materiału, a co za tym idzie wzrostem odpadów i kosztów produkcji.

Niektóre firmy stosują metody, takie jak zagnieżdżanie części, w celu tworzenia uszczelek o mniejszej ilości odpadów. Części zagnieżdżone odnoszą się do oddzielnych elementów wyciętych w celu stworzenia przedmiotu projektu. Na przykład kwadratową uszczelkę można utworzyć wycinając cztery prostopadłe części, zamiast wycinać ostatni kawałek bezpośrednio z materiału w jednej pełnej części. Uszczelki te montowane z indywidualnie wyciętych elementów, można również nazwać uszczelkami segmentowymi

Jednak jedynym problemem związanym z używaniem części zagnieżdżonych do konstruowania segmentowych uszczelek jest to, że rogi są bardziej podatne na awarie, ponieważ zostały połączone na późniejszym etapie procesu.

  • TOLERANCJE KONSTRUKCYJNE USZCZELKI – odnoszą się do wielkości, o jaką pomiary mogą się różnić, zanim część zostanie uznana za wadliwą. Im grubszy materiał i węższe tolerancje, tym bardziej skomplikowana i kosztowna będzie pomyślna obróbka części.
  • KOSZTY PRODUKCJI – produkcja niestandardowej części wiąże się z wieloma kosztami pracy, takimi jak konfiguracja, awaria i czas pracy maszyny. W przypadku niestandardowych uszczelek każdy konwerter, który po raz pierwszy uruchamia projekt na swojej maszynie do wykrawania rotacyjnego, będzie musiał dokonać wstępnych regulacji, aby zapewnić prawidłowe działanie. Ten okres konfiguracji może zająć od kilku godzin do dni spędzonych na dokonywaniu regulacji i wypróbowywaniu różnych sposobów obsługi prasy maszynowej, aby zmaksymalizować dokładność części przed uruchomieniem większej ilości. 

Ile kosztuje wycinanie niestandardowych uszczelek – zobacz poradnik ?

Produkcja uszczelek na wymiar daje wiele możliwości, ale również jak Państwo widzą, zależy od wielu czynników. Bardzo ważne jest odpowiednie zaprojektowanie elementu oraz analiza wszystkich czynników w celu jak najlepszego dopasowania.

Według mnie znając czynniki determinujące cenę niestandardowych uszczelek, możemy lepiej przygotować się do otrzymania wyceny i zrozumieć, skąd pochodzą różne koszty. Każde zamówienie traktujemy indywidualnie. Po wstępnych wywiadzie oczekiwań naszego klienta przygotowujemy wycenę dopasowaną do potrzeb i docelowego zastosowania uszczelek. Bardzo ważna jest dla nas płynna komunikacja z klientem, ponieważ tylko ona pozwala nam tworzyć najwyższej jakości produkty perfekcyjnie spełniające Państwa oczekiwania.

Niestandardowe uszczelki wykrawane sprzedaż

Uszczelki wykrawane o niestandardowych rozmiarach i kształtach są doskonałą propozycją dla wszystkich, którzy nie znaleźli odpowiednich opcji w obecnych już na rynku standardowych formatach uszczelek. Dopasowanie zamówienia pod indywidualne potrzeby klienta pozwala zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo pracy maszyny.

Po przedstawieniu większości czynników, które wpływają na końcowy koszt zamówienia, mamy nadzieję, że ułatwi to Państwu podejmowanie odpowiednich decyzji. Uszczelki to bardzo istotne elementy, których wysoka jakość jest niezbędna do prawidłowej pracy.

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania – zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Sam chętnie służę Państwu pomocą.

Autor artykułu

Nazywam się Marcin Budziński i od ponad 15 lat zajmuję się branżą tworzyw sztucznych, wyrobów gumowych oraz silikonowych.

Zapraszam do zadawania pytań. Służę pomocą w doborze tworzyw oraz elastomerów do konkretnego zastosowania oraz produkcji wyrobów na wymiar. Piszę dla Państwa również o obróbce skrawaniem tworzyw oraz produkcji uszczelek.

Zapraszam również do odwiedzenia portalu tworzywaiguma.pl gdzie dzielę się nowościami dotyczącymi rynku tworzyw, druku 3D oraz gumy.

sprzedaż tworzyw i gumy