Menu Zamknij

Wałki, płyty i tuleje poliamidowe – zastosowanie w 2023

Jako, że POLIAMID PA 6 to jedno z naszych flagowych tworzyw dziś chciałbym wskazać do czego najczęściej wybierane są te tworzywa konstrukcyjne. Poniższe zastosowania są moim subiektywnym poglądem i wynikają z rozmów z klientami. Powstały na bazie zapytań oraz pomocy w doborze właściwych materiałów. Dotyczą zarówno poliamidu naturalnego jak i jego wersji modyfikowanej wypełniaczami:

  • PA6 MoS2
  • PA6 GF30
  • PA6 z olejem
cięcie tworzyw sztucznych

Pręty poliamidowe do toczenia, cięcia, wiercenia

Wałki lub inaczej pręty (obie nazwy przez klientów używane są naprzemian) to zdecydowanie największy volumen produktów dostarczanych na rynek przez naszą firmę. Nie chcę w tym miejscu dużej uwagi poświęcać tematowi jakim są właściwości wałków poliamidowych, pisałem o tym w tym miejscu i wszystkich zainteresowanych zapraszam do kliknięcia Pręty z poliamidu PA6

Natomiast chętnie wskaże jedno z ciekawszych zastosowań z jakim zetknąłem się w pierwszym kwartale 2023 r. Otóż jeden z naszych stałych klientów zwrócił się do naszej firmy z prośbą w doborze właściwego tworzywa. Po rozmowie z klientem okazało się, że jest na etapie jakim jest projektowanie kół poliamidowych do dźwigów, które mają być wykorzystywane do budowy morskich farm wiatrowych.

Podstawowym założeniem była wysoka odporność mechaniczna oraz dobre właściwości ślizgowo cierne. Od razu na myśl przyszedł mi poliamid modyfikowany olejem. Po sugestii do toczenia zostały wybrane wałki poliamidowe z olejem. Wszystkie koła zostały wytoczone z zachowaniem odpowiednich tolerancji aby zapobiec „puchnięciu” tworzywa – to według mnie było największym zagrożeniem dla tego rozwiązania. Jednak od 2 miesięcy mechanizm pracuje bez zarzutu co jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

Poliamidowa tuleja bębna linowego

Bębny linowe jak wiadomo możemy spotkać w bardzo wielu miejscach, są powszechnie wykorzystywane w wyciągarkach i innych „tego typu urządzeniach. W ostatnim czasie spotkałem się z klientem, który poszukiwał tworzywa trudnościeralnego do projektowanej i produkowanej przez siebie maszyny / urządzenia. Niestety nie mogę wiele „zdradzić” ponieważ podpisaliśmy umowę o dochowaniu poufności. Napiszę tyle ile mogę aby być fair wobec klienta.

Otóż Rury poliamidowe PA6 będą toczone z poliamidu czarnego z dwusiarczkiem molibdenu aby maksymalnie obniżyć współczynnik tarcia, który był krytycznym kryterium wyboru materiałów. Tuleje PA6 będą pracowały pod bardzo dużym obciążeniem stąd muszą odznaczać się również dużą sztywnością i wytrzymałością na drgania.

Płyty z poliamidu do cięcia ploterem

W kwestii płyt nie trafiło mi się do tej pory żadne ciekawe zastosowanie, które jest szczególnie interesujące. Jednak w tym miejscu chciałbym wskazać nowość w naszej ofercie. Są nią cienkie płyty z poliamidu. Moim zdaniem doskonałe do cięcia na ploterze. Wprowadziliśmy do sprzedaży płyty o grubości:

  • 1mm,
  • 1,5mm
  • 2mm

Te rozmiary dotychczas nie były u nas dostępne, zatem wszystkich zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Autor artykułu

Nazywam się Marcin Budziński i od ponad 15 lat zajmuję się branżą tworzyw sztucznych, wyrobów gumowych oraz silikonowych.

Zapraszam do zadawania pytań. Służę pomocą w doborze tworzyw oraz elastomerów do konkretnego zastosowania oraz produkcji wyrobów na wymiar. Piszę dla Państwa również o obróbce skrawaniem tworzyw oraz produkcji uszczelek.

Zapraszam również do odwiedzenia portalu tworzywaiguma.pl gdzie dzielę się nowościami dotyczącymi rynku tworzyw, druku 3D oraz gumy.

sprzedaż tworzyw i gumy