Menu Zamknij

Twarda płyta gumowa, jakie ma zastosowanie?

twarda płyta gumowa jakie ma zastosowanie

Płyty gumowe nieustannie zyskują na popularności. Ze względu na swoje uniwersalne właściwości znajdują zastosowanie w wielu różnych miejscach przemysłu.

Wybierając produkt gumowy, powinieneś podjąć świadomą decyzję. 

Przeczytaj wpis, aby uzyskać informację o różnych właściwości i zastosowaniu twardej płyty gumowej.

twarda płyta gumowa jakie ma zastosowanie

Co to jest twarda płyta gumowa?

Twarda płyta gumowa to zazwyczaj guma, która nie jest wytwarzana w postaci pianki. Brakuje jej wewnętrznej sieci kieszeni powietrznych, która definiuje gumę piankową. 

Przemysł na całym świecie wymaga różnorodnych narzędzi, które pasują do jego specyficznych sytuacji. W związku z tym produkcja arkuszy gumy ewoluowała, aby sprostać tym różnym wymaganiom. Zmiana ta nastąpiła na kilka sposobów, ale jednym z głównych jest to, że obecnie dostępnych jest wiele form gumy.

 Jedną z nich jest twarda płyta gumowa, która jest pożądana w zastosowaniach, w których występuje wysoki poziom ścierania i naprężeń lub gdzie ważna jest odporność na trwałe wgniecenia. Można pomyśleć o pełnym gumowym materiale w rolce jako o przeciwieństwie do gumy komórkowej lub gąbczastej. Arkusze z twardej gumy można wykorzystać w wielu zastosowaniach, ponieważ pełną gumę można wytwarzać z wielu różnych materiałów – każdy z nich ma swoje własne, definiujące właściwości. Prosty arkusz walcowanej gumy jest bardzo wszechstronny i spełnia wymagania wielu zastosowań. 

Jakie właściwości posiada twarda płyta gumowa?

Poznacie właściwości danego materiału jest bardzo ważne do podjęcia świadomego wyboru dla Twojej aplikacji.

Twarda płyta gumowa cechuje się:

  • Twardość – twardość materiału określa jego elastyczność. Im twardszy materiał, tym mniej elastyczny. Twardość może również odnosić się do trudności cięcia materiału, a także do sposobu, w jaki materiał reaguje na szybkie przyłożenie sił.
  • Gęstość – w większości przypadków, gdy materiał jest sztywny, prawdopodobnie będzie gęstszy. Gęsty arkusz walcowanej gumy jest bardziej odporny na ścieranie, wgniecenia, pęknięcia i inne naprężenia niż mniej gęste elastomery. Ogólnie oznacza to, że materiał jest trwalszy i dlatego może być stosowany w zastosowaniach wymagających większych naprężeń.
  • Sztywność – sztywność obiektu odnosi się do jego zdolności do zachowania pierwotnego kształtu nawet po zgięciu. Guma jest doskonałym przykładem idealnego poziomu sztywności, ponieważ po rozciągnięciu powraca do swojego pierwotnego kształtu.
  • Rozkład siły – kiedy siła jest przykładana do materiału, jak ten materiał reaguje? Czy rozproszy siłę równomiernie na swojej powierzchni? A może całkowicie odeprze taką siłę? Miękka guma z większym prawdopodobieństwem równomiernie rozłoży siłę, podczas gdy twardsze materiały prawdopodobnie tego nie zrobią. Mimo że twarda guma sprawia wrażenie, jakby nie rozkładała równomiernie siły, nadal zachowuje pewien stopień miękkości, który skutecznie rozprowadza siłę.
  • Pochłanianie dźwięku – chociaż pełna guma jest pod wieloma względami fantastyczna, nie jest tak skuteczna w pochłanianiu dźwięku jak materiał taki jak guma piankowa. Materiał w rolce z gumy piankowej z większym prawdopodobieństwem tłumi dźwięki, ponieważ jego struktura jest porowata, pochłaniając, a następnie rozpraszając siłę pochodzącą z wibracji.

Z czego wykonana jest twarda płyta gumowa?

Zazwyczaj twarda guma jest wykonana z gęstych materiałów gumowych, takich jak neopren , EPDM , SBR lub silikon. Może być również wykonana z gumy pochodzącej z recyklingu lub regeneracji, który jest preferowanym materiałem gumowym dla firm dbających o środowisko. Te różnorodne materiały gumowe są zwykle tym, z czego wykonana jest pełna guma. 

Teraz, szukając gumy do swojego kolejnego projektu, będziesz wiedział, które właściwości są najważniejsze dla powodzenia Twojego projektu. Jak już powiedzieliśmy – po kilku badaniach guma nagle stała się materiałem, z którego korzystanie jest bardzo wygodne. Jego właściwości są uniwersalne w większości zastosowań. 

Jakie są zastosowania twardej płyty gumowej?

Teraz, gdy znasz już właściwości twardej gumy, porozmawiajmy o jej zastosowaniach:

Podłogi amortyzujące, takie jak nawierzchnie chroniące podłoża przed ciężkim sprzętem

Uszczelki stosowane w zastosowaniach wymagających dużych naprężeń — gumowe arkusze uszczelniające mogą rozszerzać się bez rozrywania w odpowiedzi na ciśnienie panujące wewnątrz pojemnika, dzięki czemu twarda guma jest doskonałym materiałem na uszczelki.

Poduszki, takie jak maty przeciwzmęczeniowe — pełna guma jest wystarczająco miękka, aby zmniejszyć obciążenie organizmu spowodowane długotrwałym staniem, ale jest też wystarczająco twarda, aby prawidłowo wspierać zdrową postawę ciała.

Mata antywibracyjna — guma świetnie sprawdza się jako mata antywibracyjna ze względu na swoją sprężystość, rozciąganie pod wpływem dudnienia sprzętu.

Jeżeli posiadasz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się ze mną telefonicznie lub mailowo. Chętnie przedstawię Ci szczegóły naszego zamówienia.