Menu Zamknij

Kiedy używać uszczelki VITON i uszczelki TEFLONOWE – Poradnik

kiedy używać uszczelki viton i uszczelki teflonowe

Zarówno uszczelki Viton, jak i uszczelki teflonowe są wyjątkowo mocnymi elementami stworzonymi do pracy w trudnych warunkach, z silnymi substancjami chemicznymi. Przed zakupem należy rozważyć wady i zalety każdej opcji oraz uważnie przeanalizować potencjalne warunki pracy dla danej uszczelki.

Poniżej przedstawimy główne korzyści, które niosą za sobą te konkretne uszczelki oraz podpowiemy, w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej.

Uszczelki VITON – kiedy używać?

Znajomość temperatury aplikacji ma kluczowe znaczenie przy wyborze Vitonu. Zdecydowanie te uszczelnienia zostały stworzone dla radzenia sobie w trudnych warunkach, do pracy w ekstremalnie wysokich temperaturach lub/i z silnymi substancjami chemicznymi.

Uszczelki VITON można używać w dowolnych aplikacjach hydraulicznych pracujących z agresywnymi płynami i/lub wysoką temperaturą, związek FKM zapewnia ochronę przed nawet najbardziej agresywnymi płynami syntetycznymi.

Viton zachowuje stabilność pracy nawet powyżej 204,4°C, tj. dobrze sprawdzą się w miejscach, gdzie potrzebna jest gwarancja odporności termicznej i chemicznej, tak jak w przypadku niektórych układów hydraulicznych samolotu, które muszą być odporne na samozapłon w przypadku wystawienia na działanie ekstremalnych temperatur.

Większość uszczelnień Viton ma ograniczoną wytrzymałość ciśnieniową. Zastosowania dynamiczne są wyzwaniem, w których zarówno szczeliny ciśnieniowe, jak i szczeliny wytłaczania bardzo szybko uszkodzą lub nadgryzą uszczelkę. Uszczelnienia statyczne stosowane w pompach lub zaworach są jednak zazwyczaj bardziej niezawodne.

Uszczelki teflonowe – kiedy używać?

Uszczelki teflonowe oferują wyjątkowe korzyści w zastosowaniach związanych z zasilaniem płynami, gdy standardowe uszczelnienia elastomerowe nie mogą zapewnić rozwiązania uszczelniającego. Materiał jest praktycznie odporny na wszelkie uszkodzenia, jakie może spowodować system hydrauliczny. Ciepło, zanieczyszczenia i tarcie nie mogą się równać z uszczelką z PTFE, zwłaszcza przy i tak już występujących ograniczeniach, jakie występują wewnątrz układów hydraulicznych.

PTFE zachowuje swoje właściwości w jeszcze wyższych temperaturach niż jego poprzednik, tj. 260°C. co często nawet przewyższa potrzebne właściwości dla omawianych systemów hydraulicznych, który ostatecznie nie jest styczny z płomieniem.

Uszczelki PTFE są również wybieranym uszczelnieniem do zastosowań wymagających dużych prędkości, takich jak cylindry o dużej prędkości. PTFE oferuje jeden z najniższych współczynników tarcia spośród wszystkich znanych materiałów, dlatego ich zastosowanie w cylindrach o dużej prędkości jest szeroko rozpowszechnione. Ponadto ich brak tarcia statycznego oznacza, że ​​dobrze sprawdzają się w zastosowaniach związanych ze sterowaniem ruchem, w których tłok musi przyspieszać szybko i przewidywalnie.

Uszczelnienia teflonowe mogą okazać się bardziej wymagające podczas aplikacji, aniżeli uszczelki Viton. PTFE jest dość elastycznym materiałem, przez co trzeba poświęcić mu większą uwagę, aby odpowiednio dostosować uszczelnienie do szczeliny oraz czasami zadbać dodatkowo o inteligentne rozwiązania, by móc cieszyć się bezawaryjną pracą.